English | home | home | email
دوشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٩
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 426
 بازدید امروز : 125
 کل بازدید : 336642
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.10
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اوقات شرعی
صفحه اصلي > معاونت فنی  > گروه سلامت روانی- اجتماعی و اعتیاد > معرفی واحد 
معرفی واحد
 

 

معرفی واحد بهداشت روان

اصل 29 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران برخورداري از بهداشت و درمان را حق مسلم براي همه مردم اعلام نموده است. كشور ايران يكي از امضاء‌كنندگان اعلاميه آلماآتا مي‌باشد كه هدف بهداشت براي همه تا سال 2000 را از طريق خدمات بهداشتي اوليه طرح‌ريزي نموده است.
سياست‌هاي بهداشتي كشور كه اخيراً در نظام جديد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تعيين گرديده در جهت اقدام هماهنگ در سطوح مختلف بهداشت عمومي از طريق شبكه‌هاي بهداشتي درماني كشور است. يكي از زمينه‌هاي بهداشت عمومي كه بايد در برنامه كلي از اهميت زيادي برخوردار شود بهداشت رواني است. بهداشت رواني صرفاً به مراقبت از بيماران رواني اطلاق نمي‌شود بلكه با بسياري از جنبه‌هاي بهداشت عمومي و بهزيستي افراد جامعه سروكار دارد.
براساس آمار موجود چنين تخمين زده مي‌شود كه حداقل 15 الي 25 درصد از بزرگسالاني كه به درمانگاه‌ها و مراكز بهداشتي مراجعه مي‌نمايند هیچ گونه بيماري جسمي ندارند و به طور جدي نيز دچار بيماري رواني نمي‌باشند، بلكه آنها تحت فشار، ناراحتي، اضطراب، نگراني و افسردگي همراه با مسائل روان‌تني مي‌باشند. از طرف ديگر با در نظر گرفتن اين حقيقت كه 50 درصد از جمعيت كشور در سنين زير 20 سال هستند و دوران بلوغ و نوجواني از جمله سالهاي حساس و بحراني در دوران زندگي محسوب مي‌شود، مي‌توان نياز رو به تزايد يك برنامه جامع بهداشت رواني را درك نمود.
در حال حاضر واحد بهداشت روان با هدف تامین، گسترش و ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی افراد فعالیت می‏نماید.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رایانه و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت می باشد.
© 2014 All Rights Reserved | WWW.jmu.ac.ir